DOLAR 18,5585 0.16%
EURO 18,7333 0.29%
ALTIN 1.020,380,05
BITCOIN %
İstanbul
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Zamir soruları nelerdir?

Zamir soruları nelerdir?

ABONE OL
Kasım 19, 2022 23:00
Zamir soruları nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zamir nedir ve zamir türleri nelerdir gibi sorularınıza topluca bir cevap da alabileceğiniz bu yazımızı siz değerli okuyucularımız için hazırladık. İşte, tüm detaylar…

Zamir Nedir?

Cümle içindeki bir ismin, varlığın ya da nesnenin geçici olarak yerini tutabilen isim soylu sözcüklere zamir adı verilmektedir. Tekil ya da çoğul şekilde bulunabilen, ismin hal eklerini alabilen ve cümlede tek başına bir görev üstlenebilen zamirler; sözcük durumundaki zamirler ve ek halindeki zamirler olmak üzere iki ayrı başlık altında yedi farklı türe ayrılmaktadır.

Sözcük Durumdaki Zamirler

Kişi Zamirleriİşaret ZamirleriBelgisiz ZamirlerSoru ZamirleriDönüşlülük Zamiri

Ek Halindeki Zamirler

İyelik Zamiriİlgi Zamiri

Kişi (Şahıs) Zamirleri

Cümle içinde yer alan varlıkları kişi olarak temsil edebilen yani gerçek kişilerin isimleri yerine kullanılabilen sözcüklere Türkçede şahıs amiri adı verilmektedir. Diğer zamirlerden farklı olarak şahıs zamirleri yalnızca insanlar için kullanılmaktadır.

Örnek:

Ben bu akşam sinemaya gideceğim.O, bunları çok fazla düşünen bir insan değildir.

İşaret Zamirleri

İsimlerin yerlerini işaret yoluyla tutan zamirlere işaret zamiri adı verilmektedir. İyelik eklerini alamayan ancak durum hal eklerini alabilen bu zamirler bu özellikleri sebebiyle isim tamlamalarında tamlayan görevinde de bulunabilirler.

Bu, şu, o, bunlar, şunlar, onlar, öteki, beriki, bura, şura, ora, burası, şurası, orası, böylesi, şöylesi, öylesi gibi kelimeler başlıca işaret zamirleridir.

Zamir soruları nelerdir?YAY AYRAÇ KULLANILDIĞI YERLER

Örnek:

Bunu hanginiz yaptınız?Şunlar bana ait değil.Böylesi bir ev daha önce görmemiştim.

Belgisiz Zamirler

Cümle içindeki varlıkları, kavramları ve kişileri belli belirsiz karşılayan, tam olarak neyi ve kaç varlığı temsil ettiği belli olmayan sözcüklere belgisiz zamir adı verilmektedir. Cümlelerin içinde yer alan asıl belgisiz zamirler adam, insan, kimse, herkes, falan, filan ve şey gibi sözcüklerden oluşmaktadır.

Örnek:

Kimi böyle durumlarda hiç görünmemeyi tercih etmektedir.Birisi de çıkıp bir şeyler söylesin.Birçoğu bu soruya doğru cevap verememişti.

Soru Zamirleri

Cümle içindeki isimlerin yerini soru yoluyla tutma görevi olan zamirlere soru zamiri adı verilmektedir. ‘’Ne” ve “kim” soru kelimeleri ve bunların çekimlenmiş şekilleriyle “hangisi, kaçı” gibi soru kelimeleri, cümle içinde soru zamiri olarak kullanılmaktadır.

Örnek:

Buraya nereden taşındınız?Senden başka neyi var ki?İnan bana hakkımda kimin ne düşündüğü hiç umurumda değildir.

Dönüşlülük Zamiri

Dönüşlülük zamiri; genellikle cümle içinde, şahıs zamirlerinin anlamını güçlendirmek için kullanılmaktadır. Dilimizde sadece bir tane dönüşlülük zamiri vardır; o da “kendi” kelimesidir.

Örnek:

Hiç üşenmemiş balkonu kendi yıkanmış.Böyle davranmaya devam edersen en çok zararı kendine

Ek Halindeki Zamirler

İyelik Zamirleri

İsimlere eklenerek bahsedilen nesne ya da varlığın, kime ve neye ait olduğunu belirten eklere iyelik zamirleri” adı verilmektedir.

Örnek:

Ayakkabılarım ayağıma vuruyor. (Benim ayakkabılarım)Gözlerin ne kadar da güzel. (Senin gözlerin)Arabaları çok güzelmiş. (Onların arabaları)

İlgi Zamiri

İlgi zamiri; Türkçede aitlik eki olan -ki eki ile oluşturulan ve bu ek vasıtasıyla cümle içinde kullanılan bir sözcüğün yerini tutan zamirler olarak ifade edilmektedir.

Örnek:

Ahmet’in arabası siyah; benimkiyseKalemimin ucu kırıldı, seninkini ödünç alabilir miyim?

Zamiri Bulmak İçin Hangi Sorular Sorulur?

Zamirler konusunda araştırmalar yapan öğrenciler tarafından cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de zamir soruları nelerdir sorusudur? Maalesef ki cümlenin öğelerinde olduğu gibi cümle içinde yer alan zamirleri kolayca bulmamızı sağlayacak sorular mevcut değildir. Çünkü zamirler, yerine geçtiği isimlere, nesnelere ve varlıklara göre cümle içinde farklı görevlerde bulunabilirler. Fakat yukarda bahsedilen zamir çeşitleri öğrenildiği takdirde, cümlenin içinde yer alan zamirleri bulmak korkulduğu kadar zor olmayacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.